Toruń to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę, idealnie nadaje się na co najmniej weekendowy wypad. Niezależnie od pory roku oraz pogody, niezależnie od wieku dzieci, od ich zainteresowań, od temperamentu, w ofercie grodu Kopernika - dla każdego coś dobrego.
Jaka jest sekretna receptura wypieku tradycyjnego piernika? I co ma pieprz do piernika? Czyli Żywe Muzeum Piernika, absolutny nr 1 na liście
Tu w tajniki wypieku pierników wprowadzają zwiedzających w sposób nieprzeciętny, charakterny i dowcipny Wiedźma Korzenna oraz Mistrz Piernikarski. Pokaz a właściwie warsztaty angażują wszystkie zmysły uczestników. Zwiedzający biorą udział w rytuałach wypieku, przygotowania ciasta, wyboru fantazyjnych form piernikarskich. Frajda dla całej rodziny gwarantowana! W sezonie warto zarezerwować wcześniej.
Jak nazywa się najsłynniejszy toruński piernik i jak tradycja piernikarstwa rozwijała się na przestrzeni wieków w Toruniu? Czyli Muzeum Toruńskiego Piernika
By zgłębić temat nie można ominąć tego miejsca, bowiem muzeum znajduje się w byłej XIX wiecznej fabryce pierników rodziny Weese. Kto lubi "dotykać historii" nie będzie rozczarowany. Stosunkowo "młoda placówka" Muzeum Okręgowego w Toruniu oferuje podróż w czasie lub bardziej poprzez epoki w kontekście słodkiej toruńskiej tradycji. To tu można obejrzeć największą i unikatową kolekcję drewnianych form piernikowych jak i piec przemysłowy z lat 60. XX w., tu podpatrzeć jak wyglądał sklep z przełomu XIX/XX wieku, a w nim zabytkowe ozdobne puszki i skrzyneczki nieistniejących już toruńskich firm piernikarskich. Będzie okazja zobaczyć jak wyglądało wnętrze gabinetu fabrykanta oraz …zajrzeć do samochodu dostawczego "Żuk", którym w czasach PRL-u rozwożono do sklepów pierniki.
https://muzeum.torun.pl/muzeum-torunskiego-piernika/Dlaczego Krzywa Wieża w Toruniu jest krzywa? Czyli Dom Legend Toruńskich
"Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć". Zwiedzający nie tylko usłyszą tu legendy o założeniu Torunia, o flisaku i pladze żab, czy o grzechu Krzyżaka i wybudowanej przez niego krzywej wieży, ale przy użyciu rekwizytów, starannie przygotowanej scenografii oraz dzięki wskazówkom animatorów-sami przeniosą się w świat legendy, może nawet zmienią jej bieg. Flisacza walka na wiosła czy zamykanie w dyby to aktywności, które dzieciom na długo zostaną w pamięci, a Toruń nie będzie tylko słodkim wspomnieniem(nie ujmując piernikowym placówkom ;), a zmierzeniem się /starciem z historią naszego miasta.
Dlaczego mamy 4 pory roku a po nocy następuje dzień? czyli Planetarium
"A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne" (M.Kopernik). Pod kopułą toruńskiej placówki prócz seansów astronomicznych na gości czekają dwie wystawy interaktywne – Geodium o funkcjonowaniu Ziemi, z modelem kuli ziemskiej(średnica 2,15m) oraz interaktywną i multimedialną przestrzeń –Baza MARS#17, gdzie jak czytamy na stronie Planetarium-odwiedzający niczym członkowie załogi będą mieli powierzoną misję. Trzeba monitorować stan bazy, usuwać drobne awarie, badać próbki gruntu czy gospodarować energią.
http://www.planetarium.torun.pl/
Co kryje wielka magiczna szafa? Czyli Baj Pomorski
"Baj pomorski w Toruniu to niesamowicie klimatyczne i ciekawe miejsce, w którym powinno się chociaż raz w życiu znaleźć każde dziecko." Repertuar teatru pobudza wyobraźnie, rozwija, uczy, bawi, ale co niespodzianką wchodzisz do świata bajek i opowieści wręcz dosłownie - bo poprzez bajeczną magiczną szafę z szufladami, ozdobioną rzeźbionymi postaciami z bajek, a wielki szklany zegar z wahadłem odlicza czas do przeżycia teatralnej przygody po drugiej stronie …szafy.
Czy fizyka, chemia, biologia da się lubić? Czyli Młyn Wiedzy
To placówka nieco bardziej oddalona od centrum (ok. 3,5 km). To kilka pięter pełnych interaktywnych wystaw, gier i zabaw, łamigłówek znów …w historycznym budynku (Młyny Richtera). Format znany z innych miast - park naukowy, w którym można przeprowadzać eksperymenty, w przystępny sposób poznać podstawowe prawa fizyki i po prostu dobrze się bawić. Maluchy uwielbiają wystawę Rzeka wraz ze statkiem pirackim. "Zajrzyj do wnętrza kretowiska, lisiej nory i ula! W domku na drzewie odwiedź sawannę i dżunglę amazońską! Weź udział w wyścigu ciężarówek!" Jeśli te hasła wzbudzają ciekawość twego dziecka nie możesz pominąć tego miejsca.
https://mlynwiedzy.org.pl/Czy Toruń to tylko gotyk na dotyk? Jak wyglądała wieś sprzed 100-200 lat? Czyli Muzeum Etnograficzne
Drewniane domy kryte strzechą, kuźnia z dwurożnym kowadłem, przydrożne krzyże i przydomowe kapliczki, wiatrak czy młyn wodny. Próżno szukać takich obrazów na wsi, ale zapraszamy do nas, w centrum dużego miasta, tylko o krok od zabytkowego zespołu staromiejskiego czeka na zwiedzających treściwa opowieść o życiu codziennym na wsi z pobliskich terenów etnograficznych. Dawna ludowa architektura, rzemiosło i kultura z pewnością będzie zaskakującym doświadczeniem, zderzeniem cywilizacji dla młodszego pokolenia, które często nie zdaje sobie sprawy jak żyli nasi pra pra…dziadkowie.
Jesteś zainteresowany współpracą? Zobacz koniecznie: polecamy.
Coś dla starszych dzieci? Kazamaty, koszary, prochownie czyli Fort IV
Nieliczni kojarzą Toruń z jedną z najpotężniejszych twierdz w Europie zbudowaną przez pruskiego zaborcę: Festung Thorn. XIX-wieczna Twierdza Toruń składa się obecnie z ponad 150 obiektów, pierwotnie było to 200. Najbardziej znany jest Fort IV im. Żółkiewskiego. Trasa zwiedzania wiedzie poprzez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą. Jeśli kogoś może zainteresować 55 tonowe pancerne stanowiska obserwacyjne artylerii, prochownie może śmiało ruszać. To około 5 km od centrum.
Kolejnym powodem, by wątek Twierdzy rozwinąć jest utworzone blisko Starego Miasta Muzeum Twierdzy Toruń.
https://muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun/Można by jeszcze sporo wymieniać…Dom Kopernika, Ogród Zoobotaniczny czy Muzeum Podróznikow im.Tony’ego Halika, Muzeum Zabawek i Bajek…ale nie chcę pozbawiać Państwa przyjemności odkrywania naszego miasta. Uprzedzam historia tego miasta wygląda z każdego kąta staromiejskich uliczek. Zatem zostawiam Państwu jeszcze spory kawałek Torunia do odkrycia. Dzieci z pewnością nie będą się tutaj nudziły.
Joanna Nowakowska
ul. Prosta 15
87-100 Toruń
NIP: 9562309316